Lightscape

25 września 2017, 12:37, LightscapeLinux Polska

ZUS wybrał bazę danych z oferty Linux Polska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał umowę dotyczącą zakupu licencji EnterpriseDB Postgres Advanced Server, a także 3-letniej usługi wsparcia z oferty Linux Polska – lidera polskiego rynku otwartych technologii i dystrybutora EnterpriseDB w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Przedmiotem przetargu był zakup licencji EnterpriseDB Postgres Advanced Server na nieograniczoną liczbę serwerów wraz z 3-letnią subskrypcją na wsparcie oferowanego oprogramowania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wcześniej korzystał już z tego rozwiązania, uzyskał możliwość jego instalacji na nieograniczonych zasobach sprzętowych. Subskrypcja będzie obowiązywać w  latach 2017-2020.

– Stosunek korzyści biznesowych do kosztu nabycia EDB PAS okazał się bezkonkurencyjny. Decyzja o kontynuacji wykorzystania platformy EDB PAS wynika z pozytywnej oceny dotychczasowego przebiegu umowy. Stabilność, wydajność i bezpieczeństwo technologii utwierdziły nas w przekonaniu o zasadności inwestycji komentuje Krzysztof Dyki, Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów, ZUS.

Narzędzia EnterpriseDB pozwalają na automatyzację migracji zamkniętych baz danych na EDB Postgres, co wiąże się z optymalizacją kosztów utrzymania tradycyjnych baz wykorzystywanych w starych systemach IT. Co więcej, zakupiona przez ZUS baza danych jest kompatybilna z językiem zapytań używanym w bazach zamkniętych, co gwarantuje niezależność od pojedynczego dostawcy.

– Wybrane rozwiązanie pozwala na uruchomienie nowych serwerów baz danych zgodnie z bieżącymi potrzebami, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Taka elastyczność jest niezbędna, aby sprostać wyzwaniom nagłego wzrostu zapotrzebowania na moc obliczeniową jak np. w okresie przyjmowania przez ZUS wniosków Rodzina 500+. Kolejnym atutem jest wysoki poziom bezpieczeństwa uzyskany dzięki dostępowi do certyfikowanych i stabilnych wersji oprogramowania wraz z aktualizacjami, a także usług wsparcia świadczonych przez producenta. W ramach subskrypcji, ZUS otrzymuje również dostęp do całego zestawu narzędzi EnterpriseDB do optymalizacji wydajności i zaawansowanej administracji złożonymi środowiskami baz danych – mówi Grzegorz Sułkowski, Wiceprezes Zarządu Linux Polska.

Obecnie rozwiązania EnterpriseDB dystrybuowane przez Linux Polska należą do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych tego typu rozwiązań na świecie – korzysta z nich już niemal 20 proc. firm z listy Fortune 500. Jak wynika z badań, rozwiązania open source w segmencie baz danych zyskują na popularności. Według międzynarodowej firmy badawczej Gartner, do 2018 r. ponad 70 proc. aplikacji tworzonych wewnątrz przedsiębiorstw będzie rozwijanych w ramach otwartych systemów zarządzania bazami danych. Trend potwierdzają także badania przeprowadzone na polskim rynku. Ponad 73 proc. przedstawicieli sektora technologicznego wykorzystuje otwarte rozwiania z zakresu baz danych.

Dostarczenie licencji EnterpriseDB Postgres Advanced Server dla ZUS, to kolejna realizacja dla sektora publicznego w portfolio Linux Polska. Firma współpracowała do tej pory z instytucjami takimi jak np. Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Finansów czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O Linux Polska


Linux Polska jest liderem otwartych technologii w regionie CEE, obsługuje największe polskie przedsiębiorstwa i instytucje rządowe, a także klientów z takich krajów jak Szwajcaria, Szwecja, Włochy, Niemcy, Węgry. Firma z sukcesem uczestniczy w prestiżowych projektach międzynarodowych organizowanych m.in. przez Europejską Agencję Kosmiczną. Spółka od lat rozwija i wdraża własne rozwiązania związane z bezpieczeństwem obrotu finansowego, big data i analityką danych. W ostatnim czasie Linux Polska aktywnie uczestniczy w projektach związanych z komercyjnym wykorzystaniem możliwości bezzałogowych statków powietrznych. Do rozwiązań partnerów technologicznych dostarcza dodatkową wartość w postaci umiejętności integracji wielu rozwiązań i implementacji nawet w bardzo złożonych środowiskach. Całość uzupełnia profesjonalne centrum szkoleniowe w zakresie stosowanych technologii
i rozwiązań.