26 stycznia 2018, 12:21, Expander Advisorsrynek nieruchomości

W Krakowie mieszkania ciągle coraz droższe

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera za m kw. nowego lokum na krakowskim rynku mieszkaniowym przyjdzie nam zapłacić odrobinę więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Większe zmiany zaszły na rynku wtórnym, gdzie cena transakcyjna wzrosła o 4%, w porównaniu do sytuacji sprzed 12-stu miesięcy. Osoby chcące sfinansować zakup własnego mieszkania kredytem hipotecznym nie mogą już liczyć na wsparcie MdMu. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Krakowie po przeciętnej cenie potrzebne będzie minimum 31 435 zł wkładu własnego.  

Początek roku jest okresem, w którym często podejmujemy decyzję o zakupie własnego mieszkania – Klienci rozpoczynający poszukiwania własnego „M”, chcą przeprowadzić się do niego jak najszybciej. Skupiają się głównie na ofertach z rynku wtórnego. Jednak nie mają świadomości, że nie wszystkie mieszkania z tego sektora są gotowe na „już”.  Średnia cena za m kw. w ostatnim okresie wyniosła 6287 zł, czyli o 4% więcej niż w grudniu 2016 r. Ceny transakcyjne zaczynały się tutaj od 4900 zł za m kw., mówi Aneta Thomas, ekspertka Metrohouse

Podaż nowych mieszkań stabilna. Ceny – wciąż w górę

Od początku października do końca grudnia 2017 roku, krakowski rynek pierwotny był nieco mniej stabilny cenowo, niż np. jego odpowiednik z Warszawy. – Przeciętna cena 1 m kw. mieszkania z oferty krakowskich deweloperów, pod koniec 2017 r. wynosiła 6894 zł. Ten wynik oznaczał wzrost o 1,2% w stosunku do średniej stawki z III kw. 2017 r. (6810 zł/mkw.). Warto zwrócić uwagę, że Kraków pod względem średniej ceny nowego metrażu, w IV kw. 2017 r. był niekwestionowanym „numerem dwa” wśród krajowych metropolii i znacząco wyprzedzał Gdańsk (6559 zł/m kw.), Wrocław (6310 zł/m kw.), Poznań (6135 zł/m kw.) oraz Łódź (5317 zł/m kw.) – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Kolejną ciekawą kwestią wydaje się podażowa stabilność rynku pierwotnego z Krakowa. Podobnie jak w przypadku Warszawy, portal RynekPierwotny.pl od początku października do końca grudnia 2017 roku, nie odnotował sporych zmian wielkości oferty. Na poziom podaży w Krakowie nie wpłynął także fakt, że pod koniec minionego roku nabywcy zainteresowani ostatnimi dopłatami z programu MdM, intensywnie poszukiwali nowych mieszkań.

Oprócz tego portal RynekPierwotny.pl zanotował nieduży wzrost średniej ofertowej ceny krakowskiego metrażu (+1,2% względem III kw. 2017 r.). Był on pochodną niewielkich zmian udziału mieszkań należących do poszczególnych kategorii cenowych. – Względem poprzedniego analizowanego okresu (lipiec - wrzesień 2017 r.) najbardziej przybyło lokali kosztujących od 6000 zł/m kw. do 7000 zł/m kw. Odsetek mieszkań z tej grupy zwiększył się o 2,1 p. p. Na uwagę zasługuje też spadek udziału lokali kosztujących od 5000 zł/m kw. do 6000 zł/m kw. (zmiana kwartalna o -2,0 p.p.) – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Kredyty hipoteczne są tanie, ale nie będzie tak zawsze

Osoby, które zamierzają kupić mieszkanie na kredyt muszą pamiętać, że zakończył się już program „Mieszkanie dla Młodych” – Każdy, kto będzie chciał zaciągnąć kredyt hipoteczny będzie musiał posiadać przynajmniej 10% wkładu własnego. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Krakowie po przeciętnej cenie potrzebna jest więc kwota przynajmniej 31 435 zł. – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

To jednak nie jedyny warunek. Potrzebna jest również tzw. zdolność kredytowa. Posiadamy ją jeśli nasze dochody pomniejszone o koszty życia i inne wydatki wystarczą na spłatę raty kredytu o który wnioskujemy. Dużo zależy więc również od tego jakie jest oprocentowania kredytu – im wyższe tym wyższa rata i tym trudniej o zdolność kredytową.

Rekordowo niskie stopy procentowe ułatwiają zaciągniecie kredytu hipotecznego. W przyszłości może się to jednak pogorszyć – Podwyżki stóp procentowych są równoznaczne ze wzrostem rat, także w przypadku kredytów, które już spłacamy. Kupując mieszkanie w Krakowie o powierzchni 50 m kw. po przeciętnej cenie płaci się ratę w wysokości 1 501 zł, przy wkładzie własnym wynoszącym 10%. Jednak jeżeli stopy procentowe wrócą do poziomu z roku 2012, rata może wzrosnąć aż do 2 083 zł, czyli ponad jedną trzecią. Zaciągając kredyt nie należy więc przesadzać z kwotą zadłużenia, aby w przyszłości nie mieć problemów ze spłatą  – dodaje Jarosław Sadowski.